email: biuro@fzz.org.pl
tel: (+48) (22) 628 73 75
Logo Forum Zwiazkow Zawodowych

Forum Związków Zawodowych

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Wojewoda Opolski, Opolski Kurator Oświaty, Wicemarszałek Województwa, Prezes Okręgu  Opolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, Burmistrz Namysłowa, Dyrektor szkoły w Namysłowie,  Dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu oraz przedstawiciele największych ośrodków lecznictwa na Opolszczyźnie. Porządek obrad przewidywał dwa tematy;
  1. Omówienie problemów wynikających z konsekwencji związanych z reformą oświaty.
  2. Omówienie problemów wynikających z wprowadzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej na Opolszczyźnie.
W pierwszym temacie wyniki i konsekwencje dla nauczycieli objętych reformą oświaty przedstawiła Prezes Okręgu Opolskiego ZNP wskazując, że w kraju zwolnionych zostanie ca 9.700 nauczycieli (ok. 100 na Opolszczyźnie), ograniczenia etatowe dotyczyć będą 22.000 nauczycieli (ok. 600 na Opolszczyźnie). Zwolnienia nauczycieli potwierdza też Burmistrz Namysłowa i Dyrektor Szkoły  w Namysłowie. Natomiast strona rządowa nie potwierdza tych danych, uznaje, że są nie prawdziwe, zdecydowanie zawyżone ale nie dysponuje pełnymi danymi na ten temat.

W związku z rozbieżnością stanowisk strona rządowa odmówiła poparcia zaproponowanego stanowiska WRDS-u. Zostanie ono zmodyfikowane i przyjęte na przyszłym posiedzeniu WRDS. W drugiej części posiedzenia WRDS zajęła się aktualnym stanem i sytuacją w służbie zdrowia Opolszczyzny, siecią  szpitali wprowadzenie systemu a zabezpieczenie świadczeń opieki zdrowotnej. Spotkanie prowadziła Krystyna  Ciemniak   Wiceprzewodnicząca  WRDS odpowiedzialna za Ochronę  Zdrowia przy WRDS Opole. Zaproszeni goście Robert  Bryk  Dyrektor NFZ w Opolu, Roman  Kolek Wicemarszałek  woj. Opolskiego, Krzysztof Nazimek Dyrektor WSZ Opole, Edward Puchała Dyrektor Centrum Matki i Dziecka Opole, Dariusz Madera Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Opole. 

Po zaprezentowaniu stanowisk stron rozpoczęła się burzliwa  dyskusja na ten temat, szereg pytań w dyskusji pozostało bez odpowiedzi. Pewne jest ze do sieci weszły wszystkie szpitale woj opolskiego za wyjątkiem  kardiologii  inwazyjnej  Kędzierzyn – Koźle,  kardiologia inwazyjna  Kluczbork,  kardiologia inwazyjna  Nysa, Klinika Nova Kędzierzyn – Koźle,  Urologia Namysłów oraz  Laryngologia Kluczbork. Jednostki te  powinny stanąć do konkursu.  93 % finansowania otrzymają szpitale z sieci a pozostałe 7% pieniędzy na zabezpieczenie konkursowe.
Stanowisko WRDS w-w sprawie zostanie opracowane i przesłane do RDS w Warszawie.
 Na tym posiedzenie WRDS w Opolu zakończono.
Opracował: Henryk Świerc