email: biuro@fzz.org.pl
tel: (+48) (22) 628 73 75
Logo Forum Zwiazkow Zawodowych

Forum Związków Zawodowych

Debata nad Projektami Strategicznymi rządu RP

Zespół problemowy ds. Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju na spotkaniu z Panem ministrem Jerzym Kwiecińskim i przedstawicielami dyrekcji departamentów Ministerstwa Rozwoju w dniu 18 maja 2017 roku w CPS Dialog w Warszawie zajął się ponownie sprawami dotyczącymi Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). 


Prezentacje MR i dyskusja z przedstawicielami strony pracowników i pracodawców RDS objęły tzw. projekty strategiczne ujęte w Strategii. W posiedzeniu z ramienia Forum Związków Zawodowych uczestniczył Grzegorz Trefon (PZZ „KADRA”). Zgodnie z ustaleniami stron RDS pierwszymi projektami strategicznymi poddanymi pod dyskusje w zespołach RDS były: Minister Jerzy Kwieciński otwierając spotkanie wraz z Panem Rafałem Baniakiem – Przewodniczącym Zespołu Problemowego RDS ds. SOR podkreślił, że Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju to duży wkład w nowy system zarządzania strategicznego Krajem. Dobrze się stało, że prace nad projektami strategicznymi SOR w Radzie Dialogu Społecznego rozpoczyna się m.in. od projektu nowego systemu zarządzania rozwojem. 

W czasie posiedzenia w imieniu MR głos zabierali m.in. Pan Dyrektor Robert Nowicki, który podkreślił, że Strategia wskazuje na projektową strukturę zarządzania w procesie realizacji, obejmującą 57 projektów SOR i 85 projektów operacyjnych. Zauważył, że tej chwili mamy w SOR - 21 sponsorów i 9 Komitetów Sterujących. Kolejny prelegent - Pan Dyrektor Robert Dzierzgwa opisał prace zespołu zajmującemu się procesem badań i analiz w Ministerstwie Rozwoju, który ma według ministra po decyzjach KPRM zająć się w przyszłości wsparciem procesu monitorowania realizacji wykonania celów Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. W prezentacjach kierownictwa resortu były również odniesienia do kształtowania procesu legislacyjnego podczas konsultacji, w tym przygotowania Ocen Skutków Regulacji. 


W czasie posiedzenia głos zabierali przedstawiciele wszystkich 7 reprezentatywnych organizacji partnerów społecznych, w tym FZZ. Przedstawiciel Forum podkreślił, że dobrze się stało ponieważ część projektów strategiczne zgłaszane przez nas jako priorytetowe zostały ujęte w pierwszych pracach RDS w Warszawie. Natomiast jako Forum Związków Zawodowych sygnalizowaliśmy w swojej propozycji więcej projektów strategicznych, które warte są omówienia ze stroną rządową. Wśród tych projektów strategicznych wymienialiśmy np.: Strategię transformacji do gospodarki niskoemisyjnej (Reindustrializacja), Politykę Surowcową Państwa (Środowisko naturalne)  czy Program dla Śląska (Rozwój zrównoważony terytorialnie). W odniesieniu do nowego sposobu zarządzania poprzez projekty, które mają swojego sponsora, koordynatora i lidera/ów projektu z pośród poszczególnych ministerstw, to z zadowoleniem witamy takie rozwiązanie. Zarządzanie projektami definiuje cele, wskaźniki osiągnięcia celów, wskazuje na dostępny budżet zadaniowy, z prezentacji MR wynika też, że określono zadanie dla Rady Dialogu Społecznego w procesie nadzoru nad realizacją SOR. Pozytywnie przyjęliśmy również informację, że to Ministerstwo Rozwoju będzie się zajmować się okresową oceną realizacji celów Strategii. W kwestii dotyczącej projektu strategicznego SOR - rozwoju systemu oceny wpływu regulacji oraz partycypacji społecznej w procesie stanowienia prawa (obszar: Prawo w służbie obywatelom i gospodarce) przedstawiciel FZZ zwrócił uwagę, że zbyt mocno i zbyt często polegamy w definiowaniu wskaźników na wartościach określanych/definiowanych przez takie instytucje międzynarodowe jak: Światowe Forum Ekonomiczne,  Bank Światowy i in. Kontakt przedstawicieli pracowników i obywateli z tymi instytucjami międzynarodowymi jest niewielki. W obszarze prawo w służbie obywatelom ograniczenie oceny realizowanych wskaźników - wyłącznie do organizacji międzynarodowych - może okazać się pomyłką. Przedstawiciele społeczeństwa mają mały kontakt z tymi instytucjami, są to instytucje dość zamknięte i na pewno elitarne. Zamierzenie opierające się w monitorowaniu wyłącznie na takich wskaźnikach bez jakiegokolwiek zwrócenia uwagi na przykład na zdanie strony społecznej - nie odpowiada naszym oczekiwaniom. Przedstawiciel FZZ zwrócił uwagę, że potrzeba  przygotowania OSR (ocen skutków regulacji) do projektów ustaw i strategii. W wielu obszarach są również możliwości poprawy jakości tych dokumentów. Dotychczas ich mocną stroną były opisy danych ekonomicznych skupiających się na stronie popytowej, podaży, produkcji, cenach i in. Z kolei mocno brakuje wielu danych dotyczących skutków oddziaływania na zatrudnienie. Ta sprawa powinna zostać poprawiona w pracach analityczno-badawczych. W czasie dyskusji przedstawiciel FZZ skomentował również zaprezentowane informacje dotyczące projektu strategicznego: Nowa polityka przemysłowa.


Strona pracodawców, strona pracowników i przedstawiciele MR zadeklarowali wolę kontynuowania dialogu w pracach dotyczących realizacji Strategii. 


Grzegorz Trefon