9 listopada 2016r spotkali się przedstawiciele organizacji związkowych z krajów Grupy Wyszehradzkiej (Słowacja, Czechy, Węgry I Polska), które są członkami EKZZ, w Bratysławie na tradycyjnym posiedzeniu grupy. FZZ reprezentowali Marek Mnich i Zygmunt Mierzejewski. W spotkaniu uczestniczył Sekretarz Generalny EKZZ Luca Visentini.
Głównymi obszarami dyskusji w trakcie spotkania była ocena sytuacji i zmian w poszczególnych krajach grupy, europejski filar spraw socjalnych, dyrektywa o delegowaniu pracowników.
Spotkanie otworzyli: Jozef Kollár, Przewodniczący KOZ SR i Daniel Reichart, Dyrektor Projektu Regionalnego Stosunki Przemysłowe i Dialog Społeczny, Fundacja F. Eberta.
Następnie omówiono przemiany w poszczególnych krajach Grupy Wyszehradzkiej od ostatniego spotkania w Budapeszcie na początku 2016r ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji społecznej i gospodarczej, przemian na rynku pracy, dialogu społecznego i prawa pracy.
ZM odnosząc się do wypowiedzi przedmówców (OPZZ i Solidarności) podkreślił istotną rolę wszystkich reprezentatywnych organizacji związkowych w przygotowaniu zasad funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego. Jednak pomimo jasnych i czytelnych zasad Strategiczne dokumenty ( Plan Morawieckiego) nie były właściwie konsultowane. Odnosząc się do wcześniejszej wypowiedzi L.Visentiniego podkreślił, że bez udziału partnerów społecznych zapisy o wzmocnieniu procesu inwestycyjnego nie będą właściwie i zgodnie z oczekiwaniami zrealizowane a to w dłuższej perspektywie odbije się na wzroście gospodarczym. Marek Mnich opowiedział o dużych problemach w pozyskiwaniu młodzieży do związków zawodowych i pytał o sytuację i innych krajach.
Następnie omówiono zasady przygotowywanego przez EKZZ Europejskiego filaru praw socjalnych jako dokumentu stanowiącego o przyszłości Europy.
Poniżej stanowisko grupy:
Stanowisko wysokich przedstawicieli związków zawodowych Grupy Wyszehradzkiej w sprawie Europejskiego Filaru Praw Socjalnych
Przyjęte na spotkaniu w dn. 9 listopada 2016 r. |
Unia Europejska jako całość stoi obecnie przed bardzo trudnymi wyzwaniami. Złość i rozczarowanie odczuwane przez ludzi pracy w stosunku do UE nie ogranicza się do Wielkiej Brytanii. Ten kryzys zaufania nadszedł w czasie gdy ludzie pracy walczą ze spadkiem poziomu życia, spadkiem siły nabywczej i wzrostu niepewności pracy.
Znikają miejsca pracy dobrej jakości a wielu pracownikom pogorszyły warunki pracy i wynagradzania; płace nie idą w parze za wzrostem wydajności lub rosnącymi zyskami a płace poniżej granicy ubóstwa i nękanie są normą dla zbyt wielu pracowników w UE. Niepokój związany ze swobodnym przepływem pracowników, powiązany z cięciami świadczeń i usług, w połączeniu z wysokim poziomem bezrobocia, to ryzyko iż Europejczycy bardziej są skoncentrowani na sobie.
Ale tworzenie barier, robienie z pracowników migrujących kozłów ofiarnych i granie na strachu pracowników nie może być drogą naprzód. W zamian za to Filar Praw Socjalnych powinien rozwiewać obawy pracowników, proponując lepsze reguły niwelujące wady w otoczeniu prawnym, wraz z silnymi zaleceniami i działaniami mającymi na celu poprawę warunków życia i pracy pracowników w całej Europie. Nadszedł czas, aby wyjść poza zwykłe zarządzanie gospodarcze i budować wspólną wizję Europy Socjalnej, która poprawia warunki społeczno-ekonomiczne, oczekiwane przez obywateli UE i zagwarantowane w traktatach UE. Związki zawodowe Grupy Wyszehradzkiej uważają, że Europejski Filar Praw Socjalnych musi być ambitny. Oczekiwania są wysokie i wiele problemów na które należy odpowiedzieć. UE musi pokazać, że służy swoim obywatelom i pracownikom oraz że jest w stanie wdrożyć nową politykę, która odpowiada ich konkretnym potrzebom. To może się stać tylko poprzez przyjęcie konkretnych propozycji 7 obszarów priorytetowych, które zostały określone przez EKZZ i związki zawodowe Grupy Wyszehradzkiej:
- Sprawiedliwsza gospodarka i tworzenie dobrej jakości miejsc pracy
- Wzrost płac na rzecz sprawiedliwości w miejscu pracy i sprawiedliwości ekonomicznej
- Poprawa egzekucji istniejącego prawa i wprowadzanie nowych praw
- Sprawiedliwa mobilność
- Bezpieczne przekształcenia rynku pracy
- Zabezpieczenie społeczne i silne usługi publiczne
- Zmiana instytucjonalna w celu zagwarantowania równego nacisku na rzecz promocji Europy Socjalnej
Domagamy się płac, które stanowią sprawiedliwy udział w zyskach tworzonych przez pracowników i które pozwolą im na wsparcie swoich gospodarstw domowych. Potrzebne są również godne standardy zabezpieczenia społecznego, czasu pracy i stabilności dochodowej, ochrony przed nieuzasadnionym rozwiązaniem stosunku pracy oraz efektywnego dostępu do wolności zrzeszania się i negocjacji zbiorowych. A to są właśnie prawa i zabezpieczenia, które pracownicy w Europie tracą w zastraszającym tempie. Prawa socjalne są kluczowe dla sprawiedliwości w coraz bardziej niesprawiedliwej Europie a Filar Praw Społecznych jest katalizatorem do ich osiągnięcia.
Odnośnie dokumentu zgłoszono uwagi - ZM podkreślił że nie może dokument być skierowany tylko do strefy euro ( z tym poglądem zgodzili sie wszyscy uczestnicy spotkania)oraz, że budowanie kapitału społecznego to priorytetowe zadanie wszystkich central związkowych.
W następnym punkcie obrad omówiono Rewizję dyrektywy o delegowaniu pracowników. Poniżej proponowane stanowisko:
Agnes Jongerius, posłanka do PE
Elizabeth Morin-Chartier, posłanka do PE
Współsprawozdawczynie Parlamentu Europejskiego w sprawie rewizji dyrektywy o delegowaniu pracowników.
Stanowisko wysokich przedstawicieli związków zawodowych Grupy Wyszehradzkiej w sprawie rewizji dyrektywy o pracowniach delegowanych
Przyjęte na spotkaniu w dn. 9 listopada 2016 r.
Związki zawodowe Grupy Wyszehradzkiej Group's jako organizacje członkowskie Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ) wydają tę wspólną opinię, wyrażając wartości w imieniu wszystkich naszych pracowników. Zdajemy sobie sprawę, że przyszłość obywateli Europy leży w zjednoczonej Europie. Nie można zaprzeczyć, że wielu obywateli państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy są zatrudnionieni aktualnie za granicą, są niesprawiedliwie wynagradzani w porównaniu z obywatelami przyjmujących państw członkowskich i traktowani są jako europejscy obywatele drugiej kategorii. Pracownicy delegowani pracują za granicą za znacznie niższe wynagrodzenie, niż to płacone miejscowym pracownikom za identyczną pracę.
Rewizja obecnych ram prawnych jest absolutnie konieczne, aby przywrócić fundamentalną zasadę równej płacy za tę samą pracę. Leży to w interesie wszystkich pracowników, w szczególności pracowników delegowanych i uczciwych przedsiębiorstw. Korzystanie z delegowania aby obniżać płace i podważać warunki pracy nie są z korzyścią dla nikogo, za wyjątkiem złych pracodawców.
W wielu krajach, zasada równej płacy tylko wtedy może stać się rzeczywistością, gdy przestrzegany jest układ zbiorowy pracy, który zwykle jest stosowany w miejscu pracy. Procedura legislacyjna musi być akceptowalna dla wszystkich krajowych partnerów społecznych, z uwzględnieniem krajowych systemów negocjacji zbiorowych i systemów ustalania płac w stosunku do dobrze rozumianych zasad pomocniczości i proporcjonalności.
Związki zawodowe Grupy Wyszehradzkiej wzywają Parlament Europejski do wsparcia i poprawy proponowanej rewizji dyrektywy. Tylko UE może wprowadzić sprawiedliwe reguły gry dla mobilności pracowników w ramach jednolitego rynku.
Przedstawiciele Polski, Czech, Słowacji poparli ten dokument natomiast przedstawiciele Węgier byli przeciw argumentując, że doprowadzi do wzrostu bezrobocia na Węgrzech ( będą odsyłani pracujący za granicą do kraju). Po ostrej reakcji pozostałych zobowiązali sie do powtórnej analizy problemu.
Następnego dnia dyskutowano nad projektem dokumentu - Przyszłość Europy. ( Platform on the Future Europe). Nawiązując do wypowiedzi ZM z poprzedniego dnia L.Visentini podkreślił, że celem nadrzędnym jest doprowadzenie do powtórnego wydzielania środków dla partnerów społecznych w budżecie EFS. Prace nad dokumentem będą trwały.
Zygmunt Mierzejewski