email: biuro@fzz.org.pl
tel: (+48) (22) 628 73 75
Logo Forum Zwiazkow Zawodowych

Forum Związków Zawodowych

23 maja 2017r. odbyło się spotkanie konsultacyjne poświęcone Programowi Norweskiemu w temacie dialog społeczny, godna praca pod patronatem Ambasady Norwegii. W spotkaniu uczestniczył Z.Mierzejewski oraz Rafał Zaręba FZZ.

Na początku przedstawiono skrótowe informacje o programie: Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. fundusze norweskie i fundusze EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein nowym członkom UE. Fundusze te są związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz z jednoczesnym wejściem naszego kraju do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE + Islandia, Liechtenstein, Norwegia). W zamian za pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej (choć nie są jej członkami). Zostały zrealizowane dwie edycje (lata 2004-2009 i 2009 - 2014).

Głównymi celami funduszy norweskich i funduszy EOG są: przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.

Odbiorcami funduszy norweskich oraz funduszy EOG jest łącznie 16 krajów UE – czyli 12 państw, które przystąpiły do wspólnego rynku w roku 2004 i roku 2007, oraz Hiszpania, Portugalia i Grecja i Chorwacja. Generalnie, wnioskodawcami mogą być podmioty prywatne czy też publiczne, komercyjne bądź niekomercyjne, oraz organizacje pozarządowe ustanowione jako podmiot prawny w Polsce, jak również organizacje międzyrządowe działające w Polsce. Dla każdego z programów zostanie ustalony katalog podmiotów, które będą mogły ubiegać się o dofinansowanie. W ramach funduszy norweskich i EOG wydzielono kilkanaście programów (obszarów wsparcia). W ramach danego programu będzie można uzyskać dofinansowanie na projekty o podobnej tematyce.

Wśród programów znalazło się wiele obszarów z poprzednich edycji funduszy norweskich i EOG. Przede wszystkim należy wymienić: ochronę środowiska (w tym energię odnawialną), dziedzictwo kulturowe, zdrowie, badania naukowe i stypendia. Wyodrębniono też programy dotyczące strefy Schengen i spraw wewnętrznych, w tym więziennictwa i przeciwdziałania przemocy. Podobnie jak w pierwszej edycji, duży nacisk położono na wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego. Pojawiły się też zupełnie nowe tematy, jak godna praca i dialog trójstronny, a także współpraca samorządów w zakresie rozwoju regionów.Za realizację każdego z programów odpowiadają instytucje/organizacje, które specjalizującą się w danej dziedzinie, np. w przypadku zdrowia – Ministerstwo Zdrowia. Instytucje te pełnią funkcję tzw. Operatora programu. W niektórych programach, Operatorzy współpracują z podmiotami z państw-darczyńców. Aktualnie pomiędzy Polską a Norwegią, Islandią i Liechtensteinem trwają negocjacje III edycji Mechanizmów Finansowych na lata 2014-21. Ministerstwo Rozwoju dokłada wszelkich starań by doprowadzić do jak najszybszego zakończenia rozmów i podpisania umów międzynarodowych (tzw. Memorandum of Understanding). Pozwoli to na uruchomienie naborów w programach, którymi strona polska będzie zarządzać. Spotkanie wpisuje się w harmonogram działań dążących do przygotowania programu wpisującego sie w oczekiwania społeczne. Zaproszeni partnerzy społeczny szczegółowo omówili jeden z tematów programu - promowanie dialogu społecznego. Celem programu jest promowanie dialogu społecznego dotyczącego kwestii godnej pracy i poprawa współpracy trójstronnej pomiędzy organizacjami pracodawców, związkami zawodowymi i władzą publiczną we wspieraniu sprawiedliwego i zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego. Pozwoli to na: udoskonalenie struktury oraz praktyki dialogu społecznego i trójstronnego, udoskonalone rozumienie korzyści płynących z godnej pracy.

Omówiono typy inicjatyw: Podczas dyskusji będącej podsumowaniem prac w trzech grupach ZM bardzo szczegółowo przybliżył zagadnienia związane z dialogiem społecznym na wszystkich szczeblach podkreślając trudności związane z dialogiem na szczeblu regionalnym. Omówił  zmiany instytucjonalne, prawne i dążenia do wspólnych działań zwłaszcza na szczeblu centralnym. Przedstawił deficyty w pewnych obszarach, powinny je zniwelować programy takie, jak tutaj omawiany. Prawidłowo działający dialog społeczny w Polsce to sukces całej Europy.  Dyskusja nad przygotowaniem programu będzie trwała i planowane jest kolejne spotkanie z partnerami społecznymi.

Zygmunt Mierzejewski