20 marca 2017r odbyło się drugie spotkanie Grupy Roboczej ds. etyki i standardów odpowiedzialnego prowadzenia biznesu. Członkiem grupy z ramienia FZZ jest Zygmunt Mierzejewski
Celem spotkania było
- Doprecyzowanie zawartości Raportu oraz Przewodnika na bazie wniosków z pierwszego spotkania oraz przesłanych ankiet
- Identyfikacja działań/inicjatyw/narzędzi stymulujących zachowania etyczne na poziomie gospodarki, branż i poszczególnych przedsiębiorstw
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji Pana Marcina Waszaka z Fundacji im. Stefana Batorego zatytułowanej „Systemy zgłaszania nieprawidłowości jako element infrastruktury etycznej firm oraz potencjalne narzędzie zarządzania".
W sierpniu 2016 r. Fundacja im. Stefana Batorego wzięła udział w prekonsultacjach zainicjowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, które zwróciło się z prośbą do wybranych instytucji i organizacji o przedstawienie swojej opinii w wymienionych kluczowych dla przyszłej regulacji ochrony sygnalistów obszarach. We współpracy z Forum Związków Zawodowych przygotowaliśmy dokument zbierający nasze najważniejsze uwagi i rekomendacje:
Opinia Fundacji Batorego i Forum Związków Zawodowych przedstawiona Ministerstwu Sprawiedliwości 31.08.2016
Dla przypomnienia: Sygnalista to osoba, która zgłasza w ramach
swojego pracodawcy (np. doradcy etycznemu, audytorowi wewnętrznemu, radzie nadzorczej, poprze infolinię lub inne narzędzia) albo poza pracodawcą (np. właściwym organom kontroli, nadzoru, ścigania lub organom właścicielskim, czasem opinii publicznej) nieprawidłowości mające miejsce w miejscu pracy, w środowisku zawodowym lub takie, za które odpowiedzialny jest pracodawca.Dlaczego wiedza pracowników oraz innych osób wykonujących pracę na rzecz danego podmiotu jest tak istotna? Dlatego, że to oni, funkcjonując wewnątrz organizacji, najlepiej wiedzą, jakie problemy się w niej pojawiają i jakie są ich mechanizmy. Z badań wynika, że tzw. podpowiedź płynąca ze struktury wewnętrznej danego pracodawcy (ang.
tip off) jest wśród najskuteczniejszych narzędzi wykrywania nadużyć i nieprawidłowości w miejscu pracy. Wiele z nadużyć nie ujrzałoby światła dziennego gdyby nie odwaga sygnalistów.
Po prezentacji ZM przypomniał
dużą rolę FZZ w dążeniu do ochrony sygnalistów. Obecnie ich rola jest trudna a chwilami beznadziejna. Potępienie pracodawców, niektórych środowisk pracowników, szykany bezpośrednie i pośrednie, nazywanie ich kapusiami, donosicielami rujnującymi firmy to niektóre z trudności w pracy. Koniecznie trzeba temat unormować ustawowo dając w Ustawie dodatkowe uprawnienia PIP. Na sądy już nikt nie liczy a obecne uprawnienia PIP w tej materii są daleko niewystarczające. Następnie omówił wypaczaną rolę Rad Pracowników ( zakaz informacji na zewnątrz) oraz wniósł aby rozpocząć prace nad projektem Ustawy.
Następnie w grupach członkowie grupy pracowali nad oceną ponadbranżową i w poszczególnych branżach obecnych wyzwań etycznych. Materiały do dalszych prac zostaną zebrane i przedstawione członkom grupy. ZM obszernie przedstawił udział związków zawodowych w pracach nad wprowadzaniem standardów etyki do branż ( łańcuch dostaw) oraz w strategiach na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Nie jest prawdą, że góruje zachowawcza rola central związkowych - wykazujemy dużą pozytywną aktywność w tym temacie. Szkoda, że w wielu firmach z sektora MŚP nie ma związków zawodowych.
Zygmunt Mierzejewski