email: biuro@fzz.org.pl
tel: (+48) (22) 628 73 75
Logo Forum Zwiazkow Zawodowych

Forum Związków Zawodowych

9 lutego w  siedzibie Instytutu Spraw Publicznych odbyło się spotkanie badawcze dotyczące roli partnerów społecznych w kształtowaniu polityk antykryzysowych w Polsce. Ze strony FZZ uczestniczył Zygmunt Mierzejewski.

Organizatorzy podkreślili, że spotkanie to jest częścią szerszego międzynarodowego projektu finansowanego ze środków Komisji Europejskiej, w którym podobne analizy powstawać będą we wszystkich krajach partnerskich tj. Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Estonii, Macedonii, Polsce i Rumunii. Efektem tych prac będą raporty krajowe jak również zbiorcze opracowanie analizujące przebieg procesów dialogu społecznego w kategoriach porównawczych w odniesieniu do polityk antykryzysowych w wybranych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. 

W pierwszej części dyskutowane były zagadnienia dotyczące opinii nt. roli partnerów społecznych w kształtowaniu polityk antykryzysowych i pokryzysowych w Polsce w latach 2012-2016. Wśród omawianych zagadnień znalazły się tzw. ustawy antykryzysowe, ale również inne instrumenty polityk publicznych . Istotnym kontekstem było zawieszenie działania Komisji Trójstronnej w latach 2013-2015 i powołanie Rady Dialogu Społecznego w 2015 roku.


ZM podkreślił, że strona rządowa przypisała sobie sukces w stworzeniu mechanizmów zapobiegających poważnemu kryzysowi. Prawda jest jednak inna. To działania partnerów społecznych, wręcz wymuszenie na stronie rządowej działań uratował nasz kraj przed poważniejszym kryzysem. Następnie wymienił prace w zespołach gospodarczych i funduszy europejskich TK , które zaowocowały szeregiem rozwiązań tworzących  pakiety antykryzysowe. Bierność strony rządowej była wielokrotnie podkreślana. Dziesiątki spotkań na szczeblu centralnym i setki w zakładach pracy, powiatach i województwach, analizy danych z województw i  branż uruchomiły działania osłonowe. W zespole funduszy europejskich wypracowano pakiet działań ( przeniesienie środków, przyspieszenie alokacji , system zmian w realizowanych projektach ze względu na pogarszającą sie sytuację ekonomiczną),  które doprowadziły do podniesienia o punkt procentowy PKB. Trzeba zawsze pamiętać o znaczącej roli partnerów społecznych w osiągnięci tego sukcesu. 


Po zawieszeniu prac w TK partnerzy społeczni wspólnie realizowali projekt przygotowujący gospodarkę do właściwego podziału przyznanej alokacji. Wiele propozycji przełożyło się na rozwiązania w dokumentach ( Umowa Partnerstwa, POWER, POIR). Właściwe wydawanie środków unijnych to dodatkowa wartość przeciwdziałająca kryzysowi. W zespole RDS stale trwają prace nad zmianami w programach operacyjnych tworzące lepsze warunki do rozwoju gospodarczego. Następnie szczegółowo omówił poszczególne interwencje i ich wpływ na sytuację gospodarczą w kraju. Podkreślił złą rolę banków ( wyszły z kryzysu bez szwanku , wywożąc środki do innych krajów aby tam ratować gospodarki )oraz działania związków zawodowych na arenie europejskiej aby nie wyprowadzać produkcji z Polski do innych krajów.  

W drugiej części natomiast omawiano potencjalne scenariusze na przyszłość, co do roli partnerów w kształtowaniu polityk publicznych w odniesieniu do rozwoju gospodarki cyfrowej, powstawania nowych form zatrudnienia oraz sposobów poprawy produktywności pracy. 
                               

Zygmunt Mierzejewski