email: biuro@fzz.org.pl
tel: (+48) (22) 628 73 75
Logo Forum Zwiazkow Zawodowych

Forum Związków Zawodowych

W dniach 19-20 grudnia 2016 r. w Trzebawie k/Poznania odbyło się szkolenie dla członków Zarządu Wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych i członków organizacji członkowskich Forum z terenu województwa wielkopolskiego. W szkoleniu uczestniczyło 30 osób. Lista obecności została dołączona do niniejszego sprawozdania. Szkolenie odbyło się w ramach otrzymanych przez centralę związkową Forum Związków Zawodowych środków z Rady Dialogu Społecznego i miało na celu podniesienie wiedzy i kompetencji w zakresie dialogu społecznego sytuacji pracowniczej w Polsce, wizerunku związków zawodowych i form komunikacji związków zawodowych. Szkolenie przeprowadził przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego FZZ Krzysztof Małecki wykorzystując materiały szkoleniowe przygotowane przez Daniela Chamiera-Gliszczyńskiego i Grzegorza Sikorę. Szkolenie składało się z trzech części tematycznych:
  1. Kondycja pracownika na rynku pracy w świetle zmian prawnych od początku 2016 r. – analiza i rekomendacje.
  2. Sytuacja pracownika na rynku pracy w świetle programu partii rządzącej, „Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” (tzw. Plan Morawieckiego) oraz rekomendacje działań FZZ w radzie Dialogu Społecznego.
  3. Rada Dialogu Społecznego jako narzędzie budowania pozytywnego wizerunku związków zawodowych.
Szkolenie polegało na zapoznaniu uczestników z przygotowanymi ekspertyzami w wyżej wymienionych tematach, omawianiu przygotowanych prezentacji oraz dokumentami źródłowymi: Program Prawa i Sprawiedliwości z 2014, Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, Uchwała Rady Ministrów Nr 14/2016 z dnia 16 lutego 2016 r. w sprawie przyjęcia „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. W trakcie szkolenia i po zakończeniu poszczególnych części uczestnicy dzielili się swoimi uwagami i doświadczeniem w zakresie dialogu, komunikacji i obecnej sytuacji pracownika w poszczególnych branżach przez nich reprezentowanych. Wskazywano na następujące kwestie:
  1. Niedostateczna informacja z prac Rady Dialogu Społecznego i Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego oraz ich zespołów problemowych. Jeżeli już jest notatka na stronie Forum, to często brak jest autora sporządzonej informacji. 
  2. Niskie płace, w szczególności w sektorze finansów publicznych, widząc przyczynę w niesprawiedliwej dystrybucji finansów i dużego obciążenia daninami publicznymi – podatki, składki na ubezpieczenia społeczne. Powoduje to ucieczkę całych grup zatrudnionych w umowy cywilnoprawne lub samozatrudnienie.
  3. Rolę mediów społecznościowych w kształtowaniu wizerunku działacza związkowego i jako ważną formę kontaktu i przekazu informacji z członkami organizacji związkowej. Wszyscy zgodzili się z koniecznością posiadania profilu na Facebooku, dzieląc się doświadczeniami z używaniem tego rodzaju instrumentu w bieżącej działalności związkowej.
  4. Media zainteresowane są manifestacjami i protestami na zakładach pracy lub ulicy. Trudno dotrzeć z przekazem rzeczywistych merytorycznych problemów dotyczących pracowników.
  5. Konieczność dotarcia z przekazem związkowym do młodych ludzi. Związki zawodowe powinny komunikować korzyści z bycia w związkach dla młodych ludzi. Oni muszą wiedzieć jaki produkt otrzymają od związków zawodowych.
  6. Jako przyczynę braku rozwoju związków zawodowych wskazano m. in. powszechność wynegocjowanych podwyżek czy nagród dla całej załogi, a nie tylko członków związków zawodowych. Należy zastanowić się nad zmianą systemu działalności związków zawodowych.
  7. Wszyscy dostrzegają konieczność wzmocnienia struktur terenowych centrali związkowej zarówno organizacyjnie, jak i finansowo. Tego rodzaju szkolenie odebrane zostało jako ważna forma wsparcia struktur terenowych – członków organizacji przynależnych do centrali związkowej.
Materiały ze szkolenia przekazano wszystkim uczestnikom szkolenia.
Krzysztof Małecki Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych woj. wielkopolskiego