email: biuro@fzz.org.pl
tel: (+48) (22) 628 73 75
Logo Forum Zwiazkow Zawodowych

Forum Związków Zawodowych

W dniu 19 czerwca odbyła się Uroczysta Sesja Rady Dialogu Społecznego. 
 
Przewodnim tematem spotkania było podsumowanie dotychczasowej działalności RDS jak również debata na temat tzw. rewizji ustawy o tejże instytucji. Kolejnym ważnym wydarzeniem, szczególnie z punktu widzenia FZZ była nominacja do Rady Pana Rafała Jankowskiego, Przewodniczącego NSZZ Policjantów. Nominacja ta jest następstwem przystąpienia NSZZ Policjantów do Forum. Uroczysta Sesja odbywała się na terenie Pałacu Prezydenckiego, stąd też swoją obecnością członków Rady zaszczycił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Andrzej Duda, który osobiście, jako patron RDS-u wręczał nominację Przewodniczącemu Jankowskiemu. 

Główne założenia do nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego przedstawił Pan Profesor Jacek Męcina, ekspert Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Zwrócił on uwagę, iż przez ostatnie dwa lata przetestowano wszystkie procedury oraz uprawnienia RDS, co powinno jednoznacznie oznaczać otwarcie drzwi do poszerzenia kompetencji następczyni Trójstronnej Komisji. Szczególną uwagę Pan Męcina poświęcił kwestii dotyczącej finansowania RDS na szczeblu lokalnym oraz potrzebie poszukiwania rozwiązań umożliwiających poszerzenie procesów konsultacyjnych o projekty poselskie i senackie, które przecież w największym stopniu stanowią o dynamice legislacyjnej w polskim ustawodawstwie. Kolejną sprawą, na którą zwrócono uwagę jest pakiet zmian jeśli chodzi o funkcjonowanie biura RDS. 

Przed wystąpieniem profesora Męciny głos zabrała Prezydent Konfederacji Lewiatan, a także obecna Przewodnicząca RDS, Pani Henryka Bochniarz, która swoje podsumowanie oraz ocenę  skoncentrowała na ustaleniach, które padły w czasie tworzenia pierwszej ustawy o RDS. Wtedy bowiem ustalono, iż praktyką będzie rewizja polegająca na ulepszaniu procedur oraz systemu pracy Rady i jej zespołów. Ciekawym wnioskiem wypływającym z wystąpienia Przewodniczącej RDS jest to, że w ogóle powinno wprowadzić się instytucję rewizji aktów prawnych, które wchodzą życie po to, aby eliminować martwe zapisy oraz wprowadzać nowe, zgodne z potrzebami społecznymi. 

Oceny funkcjonowania Rady dokonała Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych, Pani Dorota Gardias, wskazując, iż niedopuszczalnym jest, że w życie wchodzą projekty ustaw, które budzą wyraźny sprzeciw wszystkich partnerów społecznych, bardzo często, zarówno związków zawodowych jak i  organizacji zrzeszających pracodawców. Liderka FZZ wyraźnie zaapelowała do decydentów, aby ci traktowali Radę w sposób podmiotowy, uznając ją za źródło wiedzy i praktycznych doświadczeń, a nie tylko oczekiwań. Na koniec swojego wystąpienia zwróciła się bezpośrednio do Prezydenta RP o bardziej aktywne zaangażowanie w życie RDS. 
 
Pan Wojciech Warski z Business Center Club bardzo wyraziście odniósł się do postawy strony rządowej, a także do jej działalności w kontekście reformy sądownictwa. Przewodniczący Warski w imieniu BCC wyraził poparcie dla propozycji umocnienia Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego, jako elementu dialogu, w którym bierze udział strona samorządowa. W ocenie BCC WRDS - y powinny być wspierane nie tylko organizacyjnie, ale również i finansowo, co miałoby umożliwić bardziej efektywną działalność instytucji dialogu na szczeblu regionalnym. Przedstawiciel BCC podziękował za udaną współpracę Pani Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Elżbiecie Rafalskiej oraz Panu Wiceministrowi MRPiPS, Panu Stanisławowi Szwedowi nazywając ich aktywnymi animatorami dialogu społecznego. Pan Warski w sposób jednoznaczny skrytykował część działalności strony rządowej, a w szczególności działalność szefa resortu zdrowia, Pana Ministra Zdrowia, Konstantego Radziwiłła. Chodzi tu o debatę nt. przyszłości systemu ochrony zdrowia, która nie spotkała się z merytoryczną odpowiedzią. Przedstawiciel BCC poparł apel Przewodniczącej Gardias o większą i bardziej zdecydowaną aktywność Prezydenta Andrzeja Dudy. 

Do obydwu wypowiedzi postanowił odnieść się sam Prezydent, który stwierdził, iż w jego ocenie polityka silnej ręki (chodzi o postulat zwiększenia aktywności Prezydenta) nie ma nic wspólnego z dialogiem. Głowa Państwa Polskiego szczególnie dużą uwagę poświęciła interpretacji pojęcia dialog, zwracając uwagę, iż Rada Dialogu Społecznego jest miejscem dialogu, a nie zgody społecznej, stąd też odrzucanie opinii, argumentów, czy postulatów strony społecznej przez stronę rządowa jest czymś zupełnie naturalnym i nie powinno budzić kontrowersji. Prezydent stwierdził wprost, iż nie można traktować własnych ocen jako prawd objawionych, bowiem tak owe takimi nie są. 

Następnie głos zabrał Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pan Piotr Duda. Szef „S” odniósł się do genezy powstania Rady Dialogu Społecznego, dokonując apostrofy w kierunku Przewodniczącego Warskiego, iż to nie BCC, a właśnie kierowana przez niego centrala była prekursorem powstania nowej formuły dialogu. Dla Przewodniczącego Dudy poziom procedowania nad rewizją ustawy o Radzie Dialogu Społecznego pozostawia wiele do życzenia. Zawód ten Piotr Duda skierował zarówno wobec strony rządowej jak i do niektórych partnerów społecznych. W jego ocenie skala zmian nie wyczerpuje pierwotnych ustaleń, jest definiowana na zbyt minimalistycznym poziomie. Nie tak się umawialiśmy - grzmiał szef Solidarności przedstawiając pomysł, aby wprowadzić instytucję Rzecznika Dialogu Społecznego. W ocenie „S” zmiany w ustawie o RDS powinny przyjąć wymiar rewolucyjny, skoncentrowany wokół pełnej instytucjonalizacji RDS. Chodzi o to, aby w pełni uniezależnić dialog społeczny od struktur Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Jednocześnie Przewodniczący Duda uważa proponowany zakres zmian jako potrzebny, jednak w jego ocenie ma on wymiar bardziej organizacyjny, aniżeli ten, który miał zostać przyjęty. 

Prezydent Pracodawców RP, Pan Andrzej Malinowski w imieniu swojej organizacji poparł propozycje zmian do ustawy, jednakże zwrócił uwagę, iż procedura konsultacji poszczególnych projektów ustaw w zbyt małym stopniu odnosi się do oceny skutków wprowadzenia konkretnych aktów prawnych. Przedstawiciel Pracodawców RP wskazywał również na przyczynę sukcesów zespołu Polityki Gospodarczej i Rynku Pracy, którym kieruje. Odniósł się do wieloletnich, wspólnych doświadczeń członków zespołu jednocześnie krytykując część reprezentacji strony rządowej, która nie poświęca pracom RDS odpowiedniej ilości czasu i zaangażowania. 
 
Dialog będzie oceniany przez społeczeństwo - to jedna z głównych tez postawionych przez Przewodniczącego OPZZ, Pana Jana Guza. Swoje wystąpienie zaczął on od wyrażenia poglądu, iż zapisy w ustawie mogą być różne, ale ostatecznie to ludzie mają największy wpływ na jakość komunikacji, mówił -  „żadne regulaminy, nawet najlepsze, nie nakażą partnerstwa i dialogu”. Przewodniczący Guz stwierdził jasno, iż w jego ocenie dialog wkroczył w fazę kryzysu, co więcej - nie są zauważane potrzeby społeczne, chociażby w wymiarze spraw ustrojowych, takich jak reforma oświaty, górnictwa czy, ochrona zdrowia. Szef OPZZ wskazywał na potrzebę zwiększenia efektywności prac Rady, uszczegóławiając, bardzo często chodzi o efekty w wymiarze krótkoterminowym. 

Po OPZZ przyszła kolej na Związek Rzemiosła Polskiego, który reprezentował Pan Jerzy Bartnik. Prezes ZRP nawiązał do ważnej kwestii finansowania działalności organizacji reprezentatywnych na szczeblu międzynarodowym. Przedstawiciel jednej z czterech organizacji pracodawców stwierdził, iż Rada Dialogu Społecznego powinna w większym stopniu kooperować z instytucjami dialogu na szczeblu europejskim. W tej sprawie Pan Jerzy Bartnik odwołał się do własnych doświadczeń w działalności międzynarodowej - w wielu przypadkach nie może on odnieść się do kwestii europejskich ze względu na brak stanowiska RDS czy też strony rządowej w danej kwestii. 

W ramach podsumowania głos zabrał Prezydent Andrzej Duda, który wielokrotnie podkreślił, iż jest on zaangażowany w sprawy Rady, wielokrotnie osobiście pojawiał się na jej posiedzeniach, natomiast zgodnie z ustawą w codziennych jej pracach reprezentantem urzędu Prezydenta RP jest wyznaczony przez niego przedstawiciel. Prezydent szczególną uwagę zwrócił na następujące kwestie - po pierwsze największy problem pojawia się w momencie, gdy któryś z tematów dotyczących sytuacji społecznej nie trafia do Rady Dialogu Społecznego. To, jak podkreślił Andrzej Duda, budzi jego największe zaniepokojenie. Druga sprawa dotyczy samych członków Rady, którzy według Prezydenta powinni zrozumieć czym jest kompromis i że czasami w wyniku dążenia do konsensusu pewne opinie czy rekomendacje nie będą brane pod uwagę. 

Po kilku dodatkowych zdaniach ze strony Przewodniczącej Bochniarz oraz pożegnaniu Prezydenta RP odbyła się krótka przerwa, po której rozpoczęła się robocza część Uroczystej Sesji Plenarnej. Z punktu widzenia Forum Związków Zawodowych najważniejszym jej elementem było wystąpienie Przewodniczącego Krajowego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych, Romana Badach - Rogowskiego, który przedstawił informację dotyczącą trwającego protestu Ratowników Medycznych, głodowych zarobków tej grupy zawodowej oraz postulatów, które wysuwają Ratownicy. Mowa tu oczywiście o postulacie 2 x 800, które polegałoby na podwyżkach wynagrodzeń Ratowników w tej samej konwencji, w jakiej otrzymały je w 2015 roku Pielęgniarki i Położne. 

Po Przewodniczącym Badach - Rogowskim głos zabrała Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Pani Lucyna Dargiewicz, która nakreśliła jakość dialogu z resortem zdrowia. Ocena szefowej związku zawodowego pielęgniarek była krytyczna. Przewodnicząca Dargiewicz nie dokończyła swojej wypowiedzi, gdyż Przewodnicząca Bochniarz stwierdziła, że należy zorganizować osobne spotkanie w sprawie systemu ochrony zdrowia. Niestety w trakcie wystąpień przedstawicieli FZZ Minister Zdrowia Pan Konstanty Radziwiłł opuścił salę, co spotkało się z ogromnie krytyczną ripostą ze strony Przewodniczącej FZZ. 

Kolejna sesja plenarna RDS zaplanowana jest na początek września.