21 marca odbyło się ostatnie posiedzenie Komitetu Monitorującego Innowacyjna Gospodarka. 2007-2013.
Członkami KMPOIG z ramienia FZZ od 2007-do 2017 byli Z.Mierzejewski i A.Kieracińska.
Podsumowując POIG wiceminister rozwoju J.Emilewicz podkreśliła, że największym sukcesem programu jest wzmożona chęć firm do ponoszenia wydatków na B+R
17 378 projektów za ponad 10 mld euro. Podsumowanie Programu Innowacyjna Gospodarka odbyło się podczas ostatniego posiedzenia Komitetu Monitorującego. W trakcie posiedzenia omówione zostały efekty dofinansowania z PO IG. Program Innowacyjna Gospodarka przyczynił się do wzrostu liczby przedsiębiorstw prowadzących działalność B+R oraz przełożył się na liczbę polskich wynalazków zgłoszonych do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO).
Znaczenie programu dla rozwoju polskiej gospodarki zostało docenione także przez Komisję Europejską. K.Tilman podkreśliła, ze program niewątpliwie przysłużył się do wykreowania potencjału innowacyjności, modernizacji bazy produkcyjnej firm oraz wzrostu nakładów na B+R..
Dzięki dofinansowaniu z PO IG sukces na rynku odniosło wiele nowych produktów i usług, m.in.:
- pierwszy na świecie biznesowo-rodzinny odrzutowiec Flaris,
- rękawica do demakijażu GLOV, sprzedawana obecnie w 40 krajach świata,
- serwis Audioteka, który w 2016 r. sprzedał ponad 1 mln audiobooków,
- Centrum Cyklotronowe Bronowice, oferujące dostępną jedynie w kilku ośrodkach na świecie terapię leczenia nowotworów w szczególnie trudnych miejscach,
- wyszukiwarka połączeń Jakdojadę.pl, z której korzysta miesięcznie około 5 mln użytkowników,
- pierwszy na świecie tester BRASTER, wykrywający najmniejsze zmiany nowotworowe piersi,
- pierwszy w Europie polski autobus elektryczny SOLARIS, odzyskujący energię elektryczną podczas hamowania,
- rewolucyjny robot LUNA, prowadzący automatyczną rehabilitację ruchową pacjenta.
Celem spotkania było przyjęcie sprawozdania końcowego z realizacji PO IG. Przesłanie dokumentu do Komisji Europejskiej jest bowiem ważnym etapem procesu zamykania programu.
Większość projektów realizowanych w Programie Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 to efekt aktywności polskich przedsiębiorców, którzy za te pieniądze wdrażają do swojej działalności nowoczesne rozwiązania, tworzą nowe produkty i usługi. Z programu korzystają także m.in.: uczelnie wyższe, instytucje badawczo-rozwojowe i administracja publiczna. W efekcie powstają nowatorskie technologie, zwiększa się dostępność do e-usług, modernizowana jest baza naukowa.
Dzięki wsparciu innowacji przedsiębiorcy i naukowcy zgłaszają do ochrony patentowej coraz więcej wynalazków, które można skomercjalizować. Program daje też szansę ludziom z pomysłami na realizację ich koncepcji. Dokapitalizowane zostają innowacyjne młode firmy, które często uzyskują przy tym fachowe porady biznesowe. Wiele z nich zyskuje szansę na karierę w wymiarze międzynarodowym. Samorządy uruchomiają inwestycje przyczyniające się do budowy społeczeństwa informacyjnego. Internet pojawił się w miejscach, gdzie dotychczas operatorom nie opłacało się doprowadzać sygnału. Dzięki temu zmniejsza się liczba Polaków wykluczonych cyfrowo. Urzędy centralne wprowadzają e-usługi upraszczające załatwianie spraw administracyjnych przez przedsiębiorców i obywateli.
17378 zrealizowanych projektów (podpisanych umów) 56871 nowych miejsc pracy przewidzianych do utworzenia w wyniku realizowanych projektów 13995 pracowników naukowych zaangażowanych w realizację projektów.
Ponieważ zgłoszone uwagi przez FZZ do treści sprawozdania zostały w pełni uwzględnione. ZM nie zgłaszał uwag do omawianego dokumentu.
Na zakończenie spotkania członkowie Komitetu Monitorującego otrzymali pamiątkowe dyplomy z podziękowaniem za wieloletnie zaangażowanie w realizację programu.
Zygmunt Mierzejewski