"W poczuciu bólu, rozłąki z najbliższymi, lecz z nadzieją, w dniu 30 sierpnia 1980 roku w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego pod kierownictwem ówczesnego przewodniczącego tamtejszej struktury Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, Mariana Jurczyka, z udziałem przedstawicieli władz PRL dokonała się historyczna chwila – podpisanie pierwszego porozumienia. Nazajutrz w Stoczni Gdańskiej im. Lenina został podpisany kolejny dokument, kwintesencją którego było przekształcenie się MKS w Komitet Założycielski Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych. W dniu 03 września 1980 roku w Jastrzębiu-Zdroju zawarte porozumienie zakończyło pewien etap na kartach historii narodu polskiego. Jakże znamienny w późniejszej historii naszego Związku – spod szyldu liczebnika „80”.
Wkrótce utworzono Krajową Komisję Porozumiewawczą, a słowo „Solidarność” – hasło gdańskiego strajku – stało się imieniem Związku. Dokonała się najpiękniejsza w historii Polski rewolucja. Rewolucja najbardziej wszechstronna, autorstwa dziesięciomilionowej potęgi popieranej przez cały naród. Dokonała się przez lud i dla ludu. Dzięki solidarności, która wyznaczyła historyczną wagę i znaczenie dla Związku. Solidarność dla niezależnej i samorządnej Polski. Solidarność ku przyszłości – czy rzeczywiście?
Stan wojenny. Mord na górnikach Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach rozpoczyna okres prześladowań działaczy „Solidarności”. Dekret stanu wojennego zakłada całkowite wyeliminowanie jakichkolwiek przejawów odradzania się Związku. Bezwzględną walkę z jej przywódcami oraz z duchowieństwem.Mord na księdzu Jerzym Popiełuszce jest wyraźnym dopełnieniem rozmiaru dokonanych zbrodni w tym okresie.
Kolejne lata upływają na prowadzeniu działalności związkowej w podziemiu. Odradza się ruch związkowy, powraca wola walki Polaków w imię lepszego jutra. Etos „Solidarności” z sierpnia 1980 roku przetrwał. Czy aby na pewno?
Rozpoczyna się kolejny etap w historii kraju, zapoczątkowany w roku 1988 buntem portowców szczecińskich, a w ślad za nimi kolejnych zakładów pracy. Na jego podstawie zrodziła się myśl porozumienia narodowego. Ta myśl była wstępem do początku końca idei solidarnościowych zdobyczy roku 1980 i uchwał I Krajowego Zjazdu Delegatów. Nastąpił przełom świadczący o ideologii i intencjach przyświecających twórcom porozumień „okrągłostołowych” oraz ich sygnatariuszy. "