email: biuro@fzz.org.pl
tel: (+48) (22) 628 73 75
Logo Forum Zwiazkow Zawodowych

Forum Związków Zawodowych

I Posiedzenie Podkomitetu do spraw koordynacji środków Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych na lata 2014-2020 oraz programów zarządzanych centralnie przez Komisję Europejską  Spotkanie odbyło się - 7 czerwca 2017 r. przewodniczył p. Robert Dzierzgwa,  Członkiem podkomitetu z ramienia FZZ jest Zygmunt Mierzejewski Dyrektor Departamentu Strategii Rozwoju, otwierając posiedzenie przedstawił główne tematy obrad, a następnie udzielił głosu p. Christopherowi Todd z Komisji Europejskiej (DG REGIO).  Regulamin Podkomitetu został przyjęty większością głosów. 
  1. Wystąpienie p.Wolfganga Muncha (DG REGIO) nt. kierunków działań na poziomie KE w zakresie harmonizacji działań dotyczących EFSI, programów horyzontalnych oraz EFSI.
Główne tezy wystąpienia: - największym wyzwaniem dla Polski jest przestrzeganie demarkacji pomiędzy programami operacyjnymi oraz instrumentami horyzontalnymi w poszczególnych obszarach, tak aby nie powielać obszarów działania; - istotnym aspektem jest osiągnięcie efektu synergii poprzez poszukiwanie praktycznych metod służących osiąganiu tych celów, tj. optymalnego wykorzystania dostępnych możliwości w obszarze poszczególnych programów i schematów wdrażania. Niezbędne jest także dostarczenie beneficjentom kompleksowej wiedzy w zakresie możliwości aplikowania do różnych programów UE; - zaprezentowane zostały pozytywne przykłady polskich inicjatyw służących tworzeniu efektów synergii przy użyciu połączonych środków np. EFSI i EFIS (plan Junckera), środków w ramach LIFE oraz EFDF i krajowych oraz regionalnych środków i innych, a także pozytywne skutki seal of excellence; - powołanie Podkomitetu ds. koordynacji środków UE, ocenił jako bardzo pozytywne działanie, które z punktu widzenia KE, obok akcji informacyjno- promocyjnej, capactybuilding dla beneficjentów i instytucji zarządzających powinno skutecznie służyć realizacji zamierzonych celów w zakresie uzyskania efektu synergii pomiędzy różnymi środkami UE.
  1. Wystąpienie p. Magdaleny Dziubek-Grudzińskiej (DSR) nt. koncepcji i założeń projektu strategicznego w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).
Główne tezy wystąpienia:  - przedstawiony został zakres działań w projekcie SOR dotyczącym zwiększenia udziału polskich beneficjentów w programach horyzontalnych. Realizacja projektu i osiągnięcie jego założeń służyć ma także realizacji celu SOR w zakresie zwiększenia efektywności wykorzystania środków Unii Europejskiej. 5. Wystąpienie p. Roberta Dzierzgwy nt. założeń analizy wykorzystania przez polskich beneficjentów środków w ramach programów zarządzanych horyzontalnie przez KE. Główne tezy wystąpienia: - analiza dotycząca udziału polskich beneficjentów w programach horyzontalnych wraz z rekomendacjami z niej wynikającymi i wykorzystanie dobrych praktyk w UE, posłuży jeszcze w bieżącej perspektywie do zwiększenia udziału polskich partnerów w środkach horyzontalnych UE,  - rezultatem, oprócz analizy ilościowej i jakościowej, będą przede wszystkim rekomendacje legislacyjne lub instytucjonalne oraz wykorzystanie ich także do stworzenia modelu docelowego po 2020 roku; - zapewnienie systemu koordynacji środków UE poprzez m.in. prace Podkomitetu, stanowić będzie istotną wartość dodaną w zakresie zwiększania efektywności wydatkowania i wykorzystania dostępnych środków UE.  Dyskusja: - p. Justyna Cieślikowska (MRiRW): wyraziła zadowolenie ze stworzenia forum do wymiany poglądów
i doświadczeń. Wskazała, że MRiRW opracowało analizę barier, rozwiązań i rekomendacji we współpracy z państwami Grupy Wyszehradzkiej, dotyczącą zidentyfikowania potrzeb badawczych dla makroregionu Europy Środkowo-Wschodniejw celu zwiększenia potencjału badawczego oraz wsparcia jednostek w zakresie Horyzont2020 (obszar rolnictwo), którymi chętnie podzieli się z członkami Podkomitetu.
- p.Marcin Wajda (UM woj. Mazowieckiego): zauważył, że przy szybkim wydatkowaniu funduszy korzystne byłoby jak najwcześniejsze wdrożenie niektórych propozycji zmian. - p.Sylwia Kostka (NCN): zwróciła uwagę na wysoką specjalizację podmiotów, ze względu na udział w poszczególnych programach.  - p. Christopher Todd (DG Regio) poparł pomysł wykonania analizy i gromadzenia dobrych praktyk w oparciu o studyvisit oraz korzystanie z programu „Pier to Pier” jednakże w takim zakresie, aby efekty mogły być odczuwalne jeszcze w bieżącej perspektywie. W jego ocenie idea jednego punktu gromadzącego informacje o wszystkich programach UE również mogłaby być brana pod uwagę. - p. Magdalena Załęska (Stałe Przedstawicielstwo RP): wyraziła chęć i gotowość do współpracy przy wymianie doświadczeń oraz przy organizacji kolejnych spotkań także na poziomie europejskim. p. Robert Dzierzgwa (MR): zaproponował, aby instytucje przekazały swoje dobre praktyki, w celu jak najszybszego ich uwzględnienia w analizie oraz powołanie w ramach Podkomitetu grup roboczycho specjalizacjach związanych z programami horyzontalnymi lub grupami programów.
  1. Prezentacje nt. udziału polskich beneficjentów w programach horyzontalnych.
Zygmunt Krasiński (KPK H2020),wiceprzewodniczący Podkomitetu, nt. Horyzont 2020: - zaprezentował zakres tematyczny programu H2020 z podkreśleniem, iż jest to pierwszy program ramowy w zakresie B&R, który łączy się z biznesem i wsparciem dla MŚP oraz przedstawił dane odnoszące się do udziału polskich beneficjentów w programie, - podkreślił również rolę, jaką pełni Polska w kształtowaniu tego programu, a mianowicie, iż przedstawiciele Polski uczestniczyli dotąd i uczestniczą w przygotowaniu kolejnego programu ramowego oraz biorą udział w ewaluacji bieżącego programu, a także w ocenie wniosków na poziomie centralnym, - prelegent zauważył, że dotychczasowy udział w programie nie jest zadowalający oraz iż konieczna jest intensyfikacja działań, aby różnice w udziale Polski i korzyści z tego płynące w porównaniu do innych państw uległy wyrównaniu. Podkreślił, iż jest już wiele rozwiązań oraz dobrych praktyk, które można wykorzystać w celu zwiększenia efektywnego udziału Polski w środkach UE zarządzanych centralnie. Michał Gorzelak (KPK IF UE) nt. instrumentów finansowych (IF) w programach horyzontalnych UE: - przedstawione zostało unikalne na skalę Europy rozwiązanie, polegające na powierzeniu KPK IF UE jednej instytucji obsługi wszystkich programów horyzontalnych w zakresie instrumentów finansowych, - wskazano na istotną rolę, jaką pełnią instrumenty finansowe zapewniające dostęp do kredytu, który nie byłby możliwy dla podmiotu w warunkach rynkowych oraz rolę KPK IF UE jako kompleksowego wsparcia dla wszystkich podmiotów (wsparcie doradcze, inwestycyjne), które może mieć coraz większe znaczenie ze względu na wprowadzanie nowych instrumentów finansowych. Wskazał również na zalety takiego rozwiązania zwłaszcza w obszarze IF. Grażyna Hadjiraftis (KPK LIFE)  nt. wdrożenia programu LIFE: - przedstawiony został obszar i zakres funkcjonowania programu oraz dofinansowania polskich beneficjentów ze środków budżetu państwa, stan w zakresie bieżącego naboru oraz aktualny udział polskich beneficjentów w obu obszarach tematycznych LIFE: klimat i środowisko, - wskazano na istotę problemów beneficjentów związanych ze zbyt dużą zawiłością dokumentów oraz szczegółowością tematów (ok. 100) oraz na potrzebę zmian w zakresie jasności i spójności oceny formalnej i merytorycznej projektów (np. wprowadzenie bezstronnych obserwatorów z p.cz.), - podkreślono chęć i gotowość współpracy w ramach Podkomitetu w celu zwiększenia udziału polskich beneficjentów w programach UE.
  1. Głosowanie w sprawie przyjęcia zakresu kierunkowego ekspertyzy.
Zakres kierunkowy ekspertyzy został przyjęty większością głosów.
  1. Sprawy różne
Przewodniczący zaprosił na kolejne posiedzenie podkomitetu, przewidziane na przełomie września i października br., a także na spotkanie Komitetu Umowy Partnerstwa, planowane 12 lipca br., a następnie podziękował zebranym za uczestnictwo i zakończył I Posiedzenie Podkomitetu.

Zygmunt Mierzejewski