W dniach 5-9 grudnia w Międzynarodowym Centrum Szkoleniowym Międzynarodowej Organizacji Pracy w Turynie odbyła się kolejna część Akademii Młodych Liderów Związkowych Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) i Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC) pod tytułem: „Dialog społeczny i układy zbiorowe pracy”. Forum Związków Zawodowych reprezentowali Maciej Chudkiewicz i Jarosław Gacki (Związek Zawodowy Kolejarzy Okręgu Centralnego)
Uczestnictwo w akademii tradycyjnie poprzedzono konkursem zgłoszeń. Uczestnictwo w kursie - tak jak w poprzednich edycjach- jest bezpłatne- wszystkie koszty (przelot, zakwaterowanie, wyżywienie, transport) pokrywane są ze wspólnych funduszy organizatora- ILO i ETUC.
Głównym celem Akademii jest nauczenie młodych związkowców zasad prowadzenia dialogu społecznego i polityki społeczno- ekonomicznej. Po zakończeniu zajęć jego uczestnicy będą potrafili nie tylko wykazać się podstawową wiedzą nt. międzynarodowego prawa pracy, ale również nabędą kompetencje miękkie, które pomogą im w komunikowaniu się i prowadzeniu negocjacji.
W wydarzeniu uczestniczyli młodzi przedstawiciele związków zawodowych z Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Włoch, Litwy, Malty, Holandii, Polski, Portugalii, Czarnogóry, Serbii, Rumunii, Hiszpanii, Turcji i Wielkiej Brytanii. Warsztaty miały na celu wsparcie związków zawodowych w wiedzę i umiejętności dotyczące podnoszenia świadomości młodych ludzi na temat ich praw w pracy oraz ich praktycznego wykorzystywania.
Czwarta edycja była szczególnie przydatna dla polskich związkowców- układy zbiorowe pracy nie są w Polsce obligatoryjne tak jak w niektórych krajach Unii europejskiej. W Polsce nie ma również branżowych układów zbiorowych lub negocjowanych na szczeblu krajowym. Polskie układy zbiorowe w przeważającej części są więc owocem negocjacji związków zawodowych na poziomie zakładu pracy. Znajomość europejskich rozwiązań w układach zbiorowych jest więc szczególnie cenna dla związkowców pracujących w zakładach pracy, którzy w przyszłości takie układy zbiorowe będą negocjować.
Inną interesującą częścią szkolenia był wykład i ćwiczenia z ekonomii prowadzone przez prof. Gustavo Rinaldiego z Uniwersytetu w Turynie. Na podstawie uwarunkowań ekonomicznych należało przyjąć odpowiednia strategię negocjacyjną, poznać pojęcia zawarte w dokumentach rachunkowych przedsiębiorstwa, umieć zinterpretować zawarte w nich dane a następnie tak poprowadzić negocjacje z zarządem pracodawcy, aby znaleźć środki na podwyżkę. Ćwiczenie, które trwało 8 godzin ukazało również dużo trudności w prawidłowym doborze argumentów, interpretacji twardych danych ekonomicznych i konieczności wcielenia się nie tylko w stronę związkową, ale również zdolność do postawienia się w sytuacji pracodawcy.
Kolejny dzień przyniósł tylko częściowe wytchnienie od trudnej sztuki negocjacji z „Excelem” w ręku. Dotyczył bowiem Europejskiego Dialogu Społecznego (European Social Dialogue)- jego zasady działania, korzyści i wyzwania. Bardzo pouczającym doświadczeniem była dyskusja z przedstawicielami pracodawców zrzeszonych w Business Europe podczas której można było poznać organizację pracodawców i zasady prowadzenia przez nich negocjacji w ramach instytucji EDS.
Kolejna edycja Akademii zakończyła się tradycyjnie niełatwym egzaminem w formie testu wielokrotnego wyboru. Na szczęście polska grupa uzyskała dobre oceny, co pozwoliło jej na uczestnictwo w kolejnym zjeździe.
Materiały uzyskane podczas Akademii będą przekazywane innym młodym związkowcom m.in. na posiedzeniach komisji młodych.